Armia Radziecka z nami od dziecka

Kiedy zaczyna się ta historia, w Polsce stacjonowały jeszcze wojska radzieckie. W Toruniu też.

I tu muszę zaznaczyć jedną rzecz: myśmy o stacjonowaniu Rosjan w Toruniu nic nie wiedzieli. To znaczy było wiadomo, że Armia Radziecka ma w Polsce bazy. W Toruniu było sporo obiektów wojskowych, ale żeby tu u nas byli Ruscy? Przecież oni siedzą daleko gdzieś, w Legnicy, we Wrocławiu. Dopiero kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych zaczęła się ewakuacja Armii Radzieckiej, pojawiły się plotki i miejskie legendy o kupowaniu od Ruskich wyposażenia czy broni (ktoś chciał kupić pralkę, przynieśli mu kałacha bo to awtomat i to awtomat).

Ale Armia Radziecka w Toruniu? Nigdy w życiu. Nawet pogłosek o tym nie było. Tak samo, dopiero w latach dwudziestonastych dowiedziałem się, że Związek Radziecki mieli swoich ludzi w toruńskiej Geofizyce, przedsiębiorstwie zajmującym się szukaniem kopalin na całym świecie. Podobno też mieli jakiegoś Amerykanina (tak, za komuny!). A ci Rosjanie to z opisu trochę tacy „doradcy wojskowi”, udający, że nie mówią po polsku.

W latach dziewięćdziesiątych ludzi radzieckich było widać na targowiskach gdzie handlowali tanimi towarami ze Wschodu, które cieszyły się sporym powodzeniem bo były tanie, chociaż nie zawsze dobre. Kupiłem od nich zegarmistrzowski śrubokręcik z wymiennymi ostrzami, który mam do dzisiaj, i lampę błyskową do aparatu Smiena, która nie działało dobrze. Ale to byli handlarze, przywożący towar zza wschodniej granicy.

Dopiero kiedy wojsko opuściło większą część swojej dzielnicy i otwarto ulice Dąbrowskiego i Piastowską, okazało się, że na niektórych budynkach są tam resztki napisów po rosyjsku.

otczizna.jpg

Na zdjęciu lekko już zmurszały napis „да здравствует советская отчизна!”
(niech żyje radziecka ojczyna!). Zdjęcie z 2020.


Wstecz: Źródła wiedzy | Dalej: Podłączyć się

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 2.5 License.