PLTUMK11

W 1992 poszliśmy na studia, byliśmy z Torunia, więc na UMK. Ja na fizykę, Rackne i jeszcze kilku kolegów na mikroelektronikę. Odbębniliśmy wykład wstępny (przynajmniej ja, nie pamiętam czy jeszcze ktoś z paczki był) i zaraz tego samego dnia poszliśmy na Wydział Matematyki i Informatyki, do Ogólnouczelnianego Ośrodka Obliczeniowego Uniwersytetu żeby dostać konto dostępowe do sieci. Wypisywało się jakiś prosty formularz: imię, nazwisko, wydział, chyba kierunek i rok i nr indeksu i składało w Ośrodku. Na formularzu wpisywało się też login i hasło.

W 1993 studenci pierwszego roku dostawali konto na maszynie IBM 4381 działającej pod kontrolą systemu VM/SP. Maszyna, przynajmniej na początku nie była podłączona do Internetu. Ale była podłączona do sieci, EARN (European Academic and Research Network). Na początku ekran logowania witał użytkownika poskładanym z literek napisem „EARN” zastąpionym później ASCII-artowym „CC” (od Computing Center) autorstwa (chyba) Mata.

Jak wyglądał IBM nie miałem okazji się przekonać, ze zdjęć była to instalacja na kilka wielkich szaf, co ciekawe, taktowany zegarem 19,2 MHz, czyli porównywalnym z ówczesnym pecetem1 i mógł zaadresować 16 megabajtów pamięci. Ile było faktycznie dostępnej pamięci, niestety nie wiem, ówczesne pecety miały zwykle megabajt bo jak powiedział Bill Gates, 640 kilobajtów powinno wystarczyć każdemu.

Następnego dnia konto zostało przyznane — i co dalej?

Dalej trzeba było znaleźć wolny terminal, i zalogować się ustalonym loginem i hasłem. I Sieć stawała przed tobą otworem.

WMiI.jpg

Na zdjęciu: lewe skrzydło budynku Wydziału Matematyki i Informatyki przy ulicy Chopina, tu na parterze mieścił się Ośrodek Obliczeniowy, okna były oknami sali maszyn (serwerowni). Zdjęcie z 2020 ale budynek praktycznie się od tej strony nie zmienił od lat dziewięćdziesiątych.


Wstecz: Podłączyć się | Dalej: Terminale

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 2.5 License.